Ragnar Lothbrok

ragnar lothbrok full hd
ragnar lothbrok full hd

Biyografi

Erken dönem

Seer’e göre Ragnar, Norveç’in güneyindeki Kattegat yakınlarındaki topraklarda doğdu ve büyüdü, zeki bir çocuk olarak ün kazandı. Ragnar 15 yaşındayken , Svealand Kralı Froh ile Norveç’i işgal etti ve Norveç Kralı Siward’ı öldürdü . 

Ragnar, Froh’u kovmak için Siward ve sadıklarla birleşti. Kral Froh, savaşta boynundaki uysal yılanları düşmanlarını ısırtmak için taşımakla meşhurdu. Froh ile savaşmak için Ragnar, tüylü bir hayvan derisinden bir ceket ve pantolon tasarladı. 

Sonraki savaşta Ragnar Froh ile yüzleşti ve yılanlar deri üzeridenkeli kıllardan dolayı Ragnar’ı ısıramadılar. Krallığı bu kadar genç yaşta ele geçirdği için, Ragnar “Lothbrok” ​​adını aldı.

Bir süre sonra Ragnar , aşkını itiraf etmek için Lagertha’nın evine gitti , ancak Lagertha’nın evini koruyan bir ayı ve muazzam bir tazı vardı. Ragnar ayıyı mızrakla öldürdü ve tazıyı çıplak elleriyle boğdu, böylece Lagertha’yı evlilik için etkileyip, evlendi.

Genç Ragnar
Genç Ragnar

Seer bir zamanlar Ragnar’ın birçok oğlu olacağını öngörmüştü. Bjorn bunlardan ilki.

Sezon 1

Serinin başında Ragnar, kardeşi Rollo’nun yanında birkaç Baltık kabilesi ile Doğu Baltık’ta Savaştı . Doğuluları püskürttükten sonra, Ragnar, Gezgin kılığında , düşmüş Northmen ruhlarını Valhalla’ya götürmede Valkyries’i yönlendiren bir Odin silueti görür . Bir süre sonra Ragnar , Baltık’tan yağmaladıları ile Kattegat yakın olan, küçük tarım ve balıkçılık yapılan kendi köyüne geri döner .

Yerel şef,  Earl Haraldson’un kısıtlayıcı politikalarından öfkelenen Ragnar, büyük zenginliklerin beklemede olduğuna inandığı, batıyı yağmalamak için okyanusta yelken açma planlarına girişti.

Daha sonra Ragnar, oğlu Bjorn’u erkeklik ayini için hazırlar ve burada ilk kol halkasını Earl’den alır. Yolda, Ragnar oğluna Earl’ın mevcut politikalarından ve Batı topraklarına seyahat etmeyi ve orada ne kadar büyük zenginliklerin olabileceğini görmeyi nasıl istediğini anlatır. Ayrıca Bjorn’u meydan okumasından kaynaklanabilecek olası sonuçlara hazırlar ve ona yakında her şeyi değiştirecek bir karar vereceğini söyler.

Ertesi gün Ragnar ve Bjorn, Rollo’nun beklediği Kattegat’a gelirler. Ragnar, kardeşine batıya seyahat etme planlarını ve aynı zamanda ona açık denizde gezinebileceği özel nesneler veren bir gezgin tarafından nasıl ziyaret edildiğini anlatır.

Bu nesnelerin nelere yaradığını ve nasıl çalıştığını anlatır. Ragnar, Rollo ve Bjorn katılmak üzere Şef’in toplantısına giderler . Orada, Bjorn’un ayini yapılır ve kol halkasını kazanır; böylece kendi geleneklerine göre tam bir Erkek olur. Earl Haraldson daha sonra savaşçılara Vikingler kadar maddi olarak fakir yerler olan doğu topraklarına ve Rusya’yı tekrar talan etmeleri gerektiğini söyler. Daha sonra Ragnar alternatifin bunun yerine batıya baskın yapmak olduğunu açıklar, ancak Haraldson asılsız, spekülasyon ve aldatıcı bir fantezi olduğunu dile getirerek bu isteği reddeder.

Ragnar daha sonra özel olarak Haraldson’ın odalarına davet edilir, burada Earl ona salondaki önerisinin ona hakaret, meydan okuma sayıldığını ve ona bir daha asla meydan okumaması gerektiğini söyler. Ragnar ayrıldıktan sonra Haraldson adamlarına, Ragnar’ın gözlenmesini emreder.

Ragnar daha sonra iyi bir arkadaşı olan Floki’yi ziyaret eder. Çok yetenekli bir gemi ustası olan Floki, onun için batı okyanusunu güvenle geçebilecek bir gemi inşa etmeye karar verir. Bir süre sonra Floki, gemiyi başarıyla tasarlayıp inşaa eder;  Ragnar ve Rollo Gemiyi test eder. Test sırasında Geminin mükemmel olduğunu ve onları batıya güvenle götürebileceğini fark ederler.

Daha sonra, Ragnar güvenilir arkadaşı Erik’in yardımı yardımını alarak, daha sonra Warband’in çekirdek haline gelecek büyük, güçlü, lider savaşçılarını toplar . Ragnar toplantıya gelen aile reislerini davasına dahil eder ve daha sonra vaat ettiği gibi batıya baskın yapar. Günlerce yelken açtıktan sonra, sonunda Northumbria’daki Lindisfarne manastırına ulaştılar. Daha sonra Batı Avrupa’da kaydedilen ilk Viking baskını olarak bilinen salıdırı ve yağmayı gerçekleştirirler, Ragnar elinde birçok hazine ve köle ile döner bu kölelerden biri Athelstan’dır.

Kişilik

Her ne kadar onu korkunç bir savaşçı ve kana susamış fatih olarak gösteren niteliklerine rağmen, Ragnar da bir aile babasıdır. İlk karısı Lagertha için iyi bir koca, fakat Ragnar’ın ihmal edilen çocuklarını kurtarırken Siggy’nin ölmesine neden olan bir gezginle hile yapan ikinci karısı Aslaug için o kadar da iyi değildi . Büyük bir savaşçı iken, çocuklarına daha iyi bir baba oluryordu. Ardıl olarak üzerinde çalıştığı oğlu Bjorn’dur   . Ragnar ayrıca kardeşi Rollo’ya da değer veriyor. Ağabeyine olan sevgisi onu kör eder. Rollo, Ragnar’a tekrar tekrar ihanet ettiği için kardeşler sonunda şiddetli bir savaşta karşı karşıya kalırlar. Ragnar, arkadaşlarını incitip birbirlerini öldürseler bile arkadaşlarının hayatlarını derinden besler.

Karakter türü

Ragnar, tanrılara olan İskandinav adanmışlık ideallerini somutlaştırır;  Savaş ve bilgelik tanrısı Odin’i, kendi atası ve Odin’in sotundan geldiğini düşünür.. Ayrıca Thor’un salonu Thrudheim’ın yeri gibi ayrıntıları kolayca hatırlayabilen İskandinav efsaneleri hakkında derin bir bilgiye sahiptir. Ragnar, Vikinglerin korkunç kaderciliğini somutlaştırır, çünkü tanrıların iradesine ve Norns tarafından kendisine verilen kadere tamamen inanır ve boyun eğir. Sonuç olarak, Ragnar genellikle kafasında ikinci bir düşünce olmadan savaşa girer, çünkü kaderine zaten karar verilmiştir. İnanılmaz dindarlığı, karısı gibi etrafındaki kişilere de bulaşıyor; karısı aslen kadere şüphecidir, ancak daha sonra inancın gücüne tanık olur ve dindarlığı kocası kadar kucaklar. Hristiyan Tanrısına ısınan görünüşü, Athelstan’a olan saygı ve sevgisin dendi, Athelstan’da herhangi bir gerçek inançtan ziyade, onu düşünmeden vaftiz eden yüksek rahipleri öldürmeye tamamen istekliydi.

Ragnar, İskandinav cesaret ideallerine de uyar. Savaşta cesur ve büyük bir cenaze töreni ile onurlandırdığı Earl Haraldson gibi ‘bu yaşamda ve şimdi ölümde ününü kazanan’ büyük bir adam ve savaşçı ‘olarak saygılıdır. Ragnar, sözünü dezavantajlı olsa bile, hatasız olarak tutar. Kral Aella ‘ödemesini tahsil etmeye’ çalışırken kampında sınırlı kalmayı kabul ettiği zamanlar gibi. Bununla birlikte, bir dost Kuzeyman Ragnar’a erdemden bir örnek verirken, inançları ve inancına olan bağlılığı onu Saksonlar gibi yabancılara doğanın kana susamış bir gücü olarak gösterdi; kültürel nüansları son derece yabancı. Tahmin edilebileceği gibi, Ragnar bu anlayışı kasıtlı olarak psikolojik savaş amacıyla yürütmektedir.

İlişkiler

Lagertha

Çok sevgi dolu bir ilişkileri vardı. Bununla birlikte, Ragnar, eski Seer’in onun için birçok oğlu olması gerektiğini iddia ettiği bir kehanete takıntılı hale gelir. Lagertha üçüncü çocukları olması gerekenleri düşürdüğünde, Ragnar önümüzdeki aylarda giderek daha uzaklaşır. Ragnar, yakında hamile kalacak olan Aslaug’la ile birlikte olur. Lagertha bunu kısa sürede öğrenir, çok zaman geçmeden Aslaug hamile olarak Kattegat’a gelir ve Ragnar, Aslaug’u ikinci bir eş olarak almayı önerir, Lagertha bu teklife çok öfkelenir.

Aslaug

Ragnar, Aslaug’un güzelliği ile büyülenir ve onunla birlikte olur. Aslaug kısa zamanda hamile kalır ve Kattegat’a gelir. Aslaug’u ikinci karısı olarak almayı önerir, bu da onunla ilk karısı Lagertha arasında bir çatlamaya neden olur. İlişkilerinden çok sayıda çocuk dünyaya gelir. İlişkileri, bir gezginle seks yaparken çocuklarına dikkat etmediği için onu suçladığı Siggy’nin ölümü ile gerginleşir.

Rollo

Rollo, Ragnar’ın kardeşi ve rakibi. Birbirlerine kardeşçe sevgileri var, ancak Ragnar, Rollo’ya güvenmiyor ve bu konuda haksız değil. Rollo, Ragnar’a defalarca ihanet eder, bu konuda suçlu hissetmesine rağmen, ikinci kardeş olma hırsı ve isteksizliği sonunda onu aştı. Rollo’nun ihanetlerine rağmen Ragnar kardeşini öldürmeyi her zaman reddeder.

Athelstan

Teknik olarak bir aile üyesi olmasa da, Ragnar’ın evinin bir parçasıydı. Athelstan, Ragnar’ın eski kölesidir, Ragnar’ın en iyi arkadaşı olarak kabul edilir. Ragnar, Athelstan’ı kardeşi ve gerçekten güvendiği tek kişi olarak görür. Hem çok zeki hem de meraklı, birbirlerine doğru çekilirler ve çok sayıda fikir paylaşırlar. Athelstan, Ragnar üzerinde büyük bir etkiye sahip, ona dünyayı öğretiyor ve güvenilir danışmanı oluyor. Ragnar, Atheltsan’ın inancına hoşgörülü ve meraklıdır. Ancak Athelstan Floki tarafından öldürüldüğü için onu koruyamaz. Ölümü Ragnar’ı sürekli ezer.

çocuklar

Yaşlı Ragnar ve oğulları
Hvitserk, Bjorn, Ivar, Ragnar, Ubbe ve Sigurd

 Lagertha’dan çocukları†:

  1. Bjorn – Ragnar’ın en büyük oğlu ve Lagertha’nın yaşayan tek çocuğu. Bjorn, Aslaug Kattegat’a geldiğinde annesiyle ayrıldı; Güçlü bir ahlaki inanca bağlı olmasına rağmen inatçı, bazen de küstah bir adama dönüştü. Koşullara rağmen, Aslaug’a karşı samimi ve üvey kardeşleriyle iyi geçinmiştir;
  2. Gyda – ilk doğan çocuk, Ragnar’ın tek kızı, Kattegat’ı vuran bir ateşle hayatı kısa, sessiz, sevecen bir kız.

 Aslaug’dan çocukları †:

  1. Ubbe – Aslaug ve Ragnar’dan doğan ilk oğul, Ragnar hala Lagertha ile evliyken doğdu . Doğumu nihayetinde Ragnar ve Lagertha’nın evliliğinin çözülmesine neden olur;
  2. Hvitserk – Ubbe’den biraz daha küçük olan ikinci oğul;
  3. Sigurd “Yılan Gözlü” † – Aslaug’un kehanet ettiği üçüncü oğul, babasının öldürdüğü yılan ejderhası Fafnir’in izini taşıyacaktı;
  4. Ivar”Kemiksiz” – Aslaug ve Ragnar’ın dördüncü ve en küçük oğlu, Ragnar İngiltere’den döndükten sonra gebe kaldı. Aslaug, Ragnar’ı, korkunç sonuçlar doğurmamak için üç gün boyunca seks yapmamasını söyleyen bir kehanet gördüğünü söyledi. Çocuk bükülmüş, deforme olmuş bacaklarla doğdu. Ragnar, Aslaug’a rağmen çocuğu öldürmeyi amaçladı, ancak yapamadı. Aslaug, Ragnar’ın diğer oğullarının aksine, onu önemsemediğini ve ondan kaçındığını hisseder. Ragnar aslında Ivar’ı diğer çocuklarından daha fazla önemser, ancak hala Ivar’a şefkatle davranır. Ragnar sürgünden sonra geri döndüğü iki bağ ve Ivar’ı ister, Ivar hemen Ragnar ile İngiltere’ye gitmeyi kabul eder. İkili, İngiltere’deki zamanlarında derin bir bağ oluşturur ve Ivar, Ragnar yakalandığında ve ölümüne götürüldüğünü kendi gözleriyle görür.  

Ragnar’ın Sözleri

Sevgili çocuk, Gyda, gitmedin çünkü her zaman kalbimdesin. Bir erkeğin oğullarını daha çok sevmesi gerektiğini söylerler, ancak bir adam oğullarını kıskanabilir ancak kızı hayatında her zaman ışık olur.

– Ragnar, Kardeş Savaşı

Sen cesur birisin, Athelstan. Bunun için sana her zaman saygı duydum. Bana çok şey öğrettin. Kendinizi zayıf gördünüz, ama bana göre korkusuzdunuz çünkü sorgulamaya cüret ettiniz.

– Ragnar, Tekrar Doğdu

Güç tehlikelidir. Bunu hep biliyordum. Gücün bana ne verdiğine bak. Paris’i işgal ettiğimden beri kendimi düşünürken buldum, güç ne işe yarar? Gördüğünüz gibi, güç sorunu, ne kadar çok sahip olursanız, diğerlerinin de o kadar çok olmasını ister. Ve benim dünyamda, güç sadece gerçekten kanla inşa edilebilir. Sadece aptallar savaştan kaçarak sonsuza dek yaşayabileceklerine inanırlar. Ölüm fikrini kucaklıyorum. Valhalla’ya girecek miyim? Bilmiyorum.

– Ragnar, Vikingler Sezon 4 Promo

Geriye bakmak için zaman kaybetmeyin. Sen böyle gitmiyorsun.

–Ragnar, Neler Olabilir?

Odin’in bir şölene hazırlandığını bilmek beni memnun ediyor! Yakında kavisli boynuzlardan ale içeceğim. Valhalla’ya gelen bu kahraman ölümüne ağıt yakmaz. Korkuyla Odin’in salonuna girmeyeceğim. Orada, oğullarımın bana katılmasını bekleyeceğim. Ve zafer hikayelerinde güneşleneceğim. Aesir beni karşılayacak. Ölümüm özür dilemeden geliyor. Ve Valkyries’i beni eve çağırmaya davet ediyorum!

– Ragnar’dan Ælle , Bütün Melekleri

Tanrıların kader belirleyici olduklarına inanmıyorum. İnsan tanrıların değil, kendi kaderinin efendisidir. Tanrılar, kendilerinin vermekten çok korktukları cevapları vermek için insanları yaratmıştır.

– Ragnar’dan Ælle , Bütün Melekleri

Yayım tarihi
Karakterler olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir